Layout Image

RECIPIENTS OF THE 48TH ANNUAL LADCC AWARDS

Congratulations to all the recipients of the 48th annual LADCC awards.  They are as follows:

Production

 A Gentleman’s Guide to Love & Murder, Center Theatre Group/Ahmanson Theatre.

Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Disgraced, Center Theatre Group/Mark Taper Forum.

The Boy from Oz, Celebration Theatre.

  McCulloh Award for Revival (plays written between 1920 and 1991)

Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Ma Rainey’s Black Bottom, Center Theatre Group/Mark Taper Forum.


Lead Performance

 Andrew Bongiorno in The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Ginna Carter in The Eccentricities of a Nightingale, Pacific Resident Theatre.

Hari Dhillon in Disgraced, Center Theatre Group/Mark Taper Forum.

 Featured Performance

 JD Cullum in Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Bo Foxworth in Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Bess Motta in The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Ensemble Performance

 Casa Valentina, The Pasadena Playhouse.

Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Ma Rainey’s Black Bottom, Center Theatre Group/Mark Taper Forum.

Solo Performance 

Deborah Puette, Captain of the Bible Quiz Team, Rogue Machine Theatre.

 Direction

 Michael A. Shepperd, The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Casey Stangl, Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

Darko Tresnjak, A Gentleman’s Guide to Love & Murder, Center Theatre Group/Ahmanson Theatre

Writing

Ayad Akhtar, Disgraced, Center Theatre Group/Mark Taper Forum.

Erik Patterson, One of the Nice Ones, The Echo Theater Company.

 Musical Score

Steven Lutvak and Robert L. Freedman, A Gentleman’s Guide to Love & Murder, Center Theatre Group/Ahmanson Theatre.

Music Direction

 Bryan Blaskie, The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Choreography

 Janet Roston, The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Set Design

 Alexander Dodge, A Gentleman’s Guide to Love & Murder, Center Theatre Group/ Ahmanson Theatre. 

CGI/Video Design

 Brad Peterson and David Gallo, Empire the Musical, La Mirada Theatre for the Performing Arts.

Lighting Design

 Rui Rita and Jake DeGroot, Fly, The Pasadena Playhouse.

 Costumes

Kate Bergh, Casa Valentina, The Pasadena Playhouse.

A. Jeffrey Schoenberg, Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

 Sound Design

Eric Snodgrass, The Boy from Oz, Celebration Theatre.

Specialty: Fight Choreography

Jen Albert, Punch and Judy, The School of Night, Ruby Theater at the Complex.

 

Specialty: Wigs, Hair and Makeup

 Rick Geyer, Casa Valentina, The Pasadena Playhouse.

Jessica Mills, Cloud 9, Antaeus Theatre Company.

The following special award winners were previously announced:

2016 Margaret Harford Award for sustained excellence in theatre

Antaeus Theatre Company.

2016 Polly Warfield Award for an excellent season in a small to mid-size theatre

Rogue Machine Theatre.

2016 Ted Schmitt Award for the world premiere of an outstanding new play

Aliza Goldstein for A Singular They, originally produced by the Blank Theatre.

2016 Kinetic Lighting Award for outstanding achievement in theatrical design

Jared A. Sayeg.

2016 Joel Hirschhorn Award for outstanding achievement in musical theatre

Cabrillo Music Theatre.

2016 Milton Katselas Award for career or special achievement in direction

Maria Gobetti.

 2016 Gordon Davidson Award for distinguished contribution to the Los Angeles theatrical community

Pro99.

 

Leave a Reply